Telefon
WhatsApp
YAZ SICAĞINDA SUSUZ KALAN CAN DOSTLARA SU BIRAKILDI


BİR KAP SU SOKAK HAYVANLARIN YAŞAMI İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Sokak hayvanlarına yönelik birçok örnek uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Erdem Yuva, “Sıcak yaz günlerinde doğadaki canlılar için seferber olduk. Daha önce şehrin birçok noktasına beslenme noktaları yerleştirmiştik. Şimdi de sokak hayvanlarının ve doğadaki canlıların su ihtiyacını gidermek için çalışma başlattık. Doğaya ve çevreye değer veren sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket eden ekiplerimiz hava sıcaklıklarının artmasından dolayı su bulmakta zorlanan sokak hayvanları için şehirdeki park ve yeşil alanlara yerleştirilen beslenme noktalarına su bırakıyor. Periyodik olarak bu çalışmalar tekrarlanırken  bırakılan su kapları sayesinde sokak hayvanları su ihtiyacını gideriyoruz. Aşırı sıcaklıkların yaşandığı bu günlerde bina, müstakil ev ve site gibi ikamet edilen hanelerin kapı girişlerine koyulacak bir kap suyun hayvanların yaşamı için hayati öneme sahip olduğunu da önemle söylemek isterim.” dedi.


“HER ŞEYİ BELEDİYEDEN BEKLEMEMEK LAZIM”

Sokak hayvanlarına su bırakma uygulamasının çok güzel bir uygulama olarak düşündüğünü belirten boyacı esnaflarından Hasan Ergün,  “Sokak hayvanları bizim can dostlarımız. Biz insanlar olarak susadığımızda istediğimiz yerden suyumuzu alabiliyoruz, yemeğimizi yiyebiliyoruz ama hayvanlar bu sıcakta bu nemli ortamda güneşin alnında su bulamıyorlar, sıcakta bir yemek de bulamıyorlar. Biz de insanlar olarak burada bu hayvanlara yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize, olmalıyız da zaten çünkü herkes işyerinin önüne, evinin önüne bir kap evinden artık olan yemekler veya bir kap su koyabilirler. Elimizi bizim de hayvanlar için can dostlarımız için taşın altına koymamız gerektiğini düşünüyorum sadece bunu belediye görevlileri veya kamu görevlileri adına değil de biz vatandaş olarak elimizi taşın altına sokmamız gerekiyor.” dedi.  

 

“VATANDAŞ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALIYIZ”

Esnaflardan Gülhan Bağana’ da, “Sokak hayvanlarının ağzı var dili yok. Sadece belediyelerden bunu beklemeyelim. Üstümüze düşeni vatandaş olarak yapalım, herkes kendine göre olduğu yerin muhtarı olsun, belediye başkanı olsun hayvanlar için ne yapabiliriz diye düşünsün. Sessiz ağzı olmayan dili olmayan hayvanlar için bir şey yapsın. İnsanlar ne istediğini biliyor ama hayvanlar bilmiyor her şeyi belediyeden beklemeyelim bunları vatandaş olarak biz üzerimize düşeni yapalım. Vatandaşlar ne yapsınlar; mümkün olduğu kadar özellikle sokağa su koysunlar, bir dondurma kabı atığı olabilir, kullanmadığı herhangi bir şey için de geçerli, bir su koyabilirler. Evde fazlalık yemeklerini bir kaba koyup sokağa koyabilirler.” diye konuştu. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Samsun Nöbetçi Eczaneler